Efsanevi kartların yerine hangi kartları kullanabilirim?

clash royale efsanevi kart alternatifleri
Görsel Kaynağı: papyswarriors.com

Efsanevi kartların yerine hangi kartları kullanabilirim? Birçok oyuncunun işe yarayan en iyi desteleri destelerde efsanevi kartlar var diye kullanmaktan vazgeçtiğini biliyorum. Oyuncuların yaşadığı bu probleme biraz olsun çözüm bulmak için bu kart değişim rehberini hazırladım.

Oyunda yer alan her efsanevi kartın sıradan, ender ve destansı kartlar arasında bir karşılığının olması mümkün değildir. Ancak, benzer özelliklere ve destede benzer role sahip olan kartları efsanevi kartlar yerine kullanmak mümkündür. Bunun için hangi efsanevi kartın yerine hangi normal kartın kullanılabileceğini bilmek gerekir.

Efsanevi kartları hangi kartlarla değiştirebilirim?

Efsanevi kartlarla ilgili olan bu rehberde her kartı ayrı ayrı ele almaya çalıştım. Sitede bulduğun bir destede elinde olmayan bir efsanevi kart varsa hemen bu rehbere göz atarak gerekli değişimi yaparak o desteyi kullanabilirsin. Rehberi her yeni efsanevi kart gelişinde güncelleyeceğim. Şimdilik en son Büyülü Okçu kartı kartının oyuna eklendiğini hatırlatmalıyım.

Tomruk yerine ne alabilirim?

Tomruk kartının kullanım şekli oldukça basittir. Kullanıldığı zaman kara birliklerini geriye doğru ittirir ve sürü halindeki birlikleri etkisiz hale getirebilir. Özellikle şarj yaparak saldıran kartları etkisiz bırakmak için kullanılan önemli bir karttır. Turnuva seviyesinde çok daha fazla işe yaradığını söyleyebilirim. Tomruk kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Buz Büyücüsü yerine ne alabilirim?

Buz Büyücüsü kartı rakibin hareket hızını ve saldırı hızını yavaşlatır. Bu kart fazlasıyla güçlü bir savunma kartıdır. Özellikle kulelerden gelen yardımla hemen hemen pek çok kartı etkisiz bırakma konusunda oldukça iyidir. Buz Büyücüsü kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Madenci yerine ne alabilirim?

Madenci bir mini tanktır ve rakibe sinsi saldırılar gerçekleştirmek için kullanılır. Oyun içerisinde çok yönlü olarak kullanılan kartlardan birisidir. Bu kartın sürpriz saldırısı yerine kullanılabilecek benzer özellikte çok fazla kart yoktur. Sürpriz saldırı için farklı, mini tank için ise farklı bir kart tercih etmen gerekir. Madenci kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

 

Prenses kartının yerine ne alabilirim?

Prenses kartını özel yapan saldırı mesafesidir. Oyundaki en iyi destek kartlarından birisidir. Rakibin baskılı oyununa çözüm bulmak için bu karttan yararlanmaya çalışabilirsin. Bu kartın yerine alabileceğin kartlar çok çeşitli olabilir ama genel olarak garanti tercihlere yönelmek daha doğrudur. Prenses kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Haydut kartının yerine ne alabilirim?

Haydut kartı rakiplere sıçrayarak saldırı gerçekleştirme konusunda usta bir karttır. Onu konuşlandırmak ve sürpriz saldırılarda kullanmak fazlasıyla önemlidir. Hasar miktarı bir anda artış gösterebildiği için epey kullanışlı bir karttır. Haydut kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Kraliyet Hayaleti kartının yerine ne alabilirim?

Kraliyet Hayaleti kartı yerine kart bulma konusunda en çok zorluk çekilen kartlardan birisidir. Görünmezlik özelliği bulunan başka bir kart olmaması işleri epey zorlaştırır. Yeri geldiğinde mini tank olan ve çok güçlü hasarlar veren bu kartın yerine kart seçerken epey dikkatli olmak gerekir. Kraliyet Hayaleti kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Büyülü Okçu kartının yerine ne alabilirim?

Büyücü Okçu kartı uzun mesafeli saldırı gerçekleştirebilen oldukça güçlü bir karttır. Stratejik olarak kullanıldığı zaman yerine kart bulabilmek oldukça güçtür çünkü belirli doğrultuda yer alan tüm birimlere hasar verebilen başa kart yoktur. Büyülü Okçu kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Cehennem Ejderhası kartının yerine ne alabilirim?

Cehennem Ejderhası kartının hasarı odaklanma durumuna göre değişiklik gösterir. Bu kart genelde savunmada kullanılır ve temel hedefi bir tankın canını eritmektir. Belki karşı saldırı gerçekleştirme konusunda bir çözüm olabilecektir. Cehennem Ejderhası kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Elektro Büyücü kartının yerine ne alabilirim?

Elektro Büyücü kartının saldırıları rakipleri hareketsiz bırakabilmektedir. Aynı anda iki hedefe saldırabilen nadir kartlarından birisidir. Bu kart bir savunma kartıdır ve rakibi durdurmak için epey etkilidir. Elektro Büyücü kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Oduncu kartının yerine ne alabilirim?

Oduncu hızlı hareket eden ve hızlı saldırı gerçekleştirebilen bir karttır. Aslında bir destek kartıdır ve tanklara karşı oldukça işe yaramaktadır. Öldükten sonra dost birimlere saldırı hızı ve hareket hızı kazandırması en büyük avantajlarından birisidir. Oduncu kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Gece Cadısı kartının yerine ne alabilirim?

Gece Cadısı çıkarttığı yarasalar ile hava saldırısı gerçekleştirebilen bir karttır. Hasar miktarı oldukça yüksek olan kartlardan birisidir ama oldukça dayanıksızdır. Esasen tankların arkasında kullanılması çok daha doğrudur. Gece Cadısı kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Mezarlık kartının yerine ne alabilirim?

Mezarlık sürpriz saldırıların en büyük aktörlerinden birisidir. Bu kart bir destede oyun kazandırıcı kart olarak kullanılır. Bir mini tankla dahi iş yapabilen nadir kartlardan birisidir. Mezarlık kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Kıvılcım kartının yerine ne alabilirim?

Kıvılcım epey fazla alan hasarı veren güçlü bir karttır. Birkaç vuruşta hemen hemen pek çok kartı etkisiz bırakabilen bu kartın yerine bir kart bulmak oldukça zordur. Destedeki kullanım biçimine göre onun yerine seçebileceğin kartlar değişiklik gösterir. Kıvılcım kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Lav Tazısı kartının yerine ne alabilirim?

Lav Tazısı doğrudan binaları hedef alan hava birliklerinden birisidir. Yerine bir kart bulmak zor gibi gözükebilir ama alternatifleri vardır. Bu kartın bir tank olduğunu düşündüğün zaman yerine gelecek en doğru kartın ne olduğunu anında anlayabilirsin. Lav Tazısı kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Mega Şövalye kartının yerine ne alabilirim?

Mega Şövalye güçlü bir karttır. Alan hasarı veren tek tank kartlarından birisidir. Bu kartı oyun kazandıracak bir kart olarak görmek doğru değildir. Bu kartın asıl amacı savunma yapmak ve karşı saldırıya hazırlanmanı sağlamaktır. Mega Şövalye kartının yerine aşağıdaki kartlardan birisini tercih edebilirsin:

Efsanevi kartların yerine hangi kartları kullanabileceğini artık öğrendiğine göre gönül rahatlığıyla pek çok etkili desteyi kullanabilirsin. Tekrar hatırlatma yapmam gerekirse oyundaki efsanevi kartların tam olarak alternatifleri yoktur. Sadece aynı rolü görebilecek belirli kartları kullanabilirsin. Efsanevi kartlarla ilgili değişim anlamında soruların varsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

162 Responses

 1. Mehmet Yasin dedi ki:

  Abi bana nasıl bir deste önerirsin 11.arenaya geçebilmem için

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Son kez uyarıyorum. Bu yazının altına sürekli mesaj yazmaya devam edersen sistem otomatik olarak mesajlarını engelleyecek ve sitede menü var. Menüde tüm arenalar, tüm kartlar ve tüm mücadele türleri için desteler mevcut. Menüden yararlanarak dilediğini bulabilirsin. Ben işini kolaylaştırayım, en iyi 10. arena destelerini aşağıdaki bağlantıdan bulabilirsin.

   https://www.royaleturkiye.com/deste/10-arena/

 2. Mehmet Yasin dedi ki:

  Kartı tutmak ne anlama geliyor deck shop taktiği

 3. Mehmet Yasin dedi ki:

  Türjiye veya dünya derecesi yapmış oyuncuların kartları hafif kartlardan oluşuyor pekka golem gibi ağır kartlar pek kullanılmıyor Sizce oyunun en iyi desteleri hangi kart/kartlar üzerine kuruluyor?

 4. Mehmet Yasin dedi ki:

  Bu tavsiye ettiğiniz destenin tek sıkıntısı tank avcısı kart olmaması bu durumla bu destede nasıl başa çıkabilirim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Hangi desteden söz ettiğini bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim. Cevaplarken yoruma cevap verirsen neyden söz ettiğini daha net anlayabilirim.

   • Mehmet Yasin dedi ki:

    Oduncu destesinden söz ediyorum tavsiye ettiğiniz

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Geriye doğru birkaç yoruma baktım ama benim öyle bir deste önerim yok maalesef.

     • Mehmet Yasin dedi ki:

      Hangisi daha iyi diye sorduğum oduncu balon destesi

     • Kaan Karadeniz dedi ki:

      O destede tank kartlarını etkisiz bırakmak için kombinasyon yapman gerek. Oduncu + Buz Ruhu, Buz Büyücüsü + Oduncu gibi kombinasyonlar kullanabilirsin. Çünkü destenin döngüsü hızlı ve bu hızı avantajlı bir biçimde kullanabileceğin çeşitli imkanlara sahipsin.

 5. Mehmet Yasin dedi ki:

  Bu oduncu balon destesi oduncu+balon gibi bir kombo yapıldığında rakip oduncuya karşı şövalye veya mini pekka atıp balona da minyonlar atarsa nasıl tepki verebilirim iksir takasından da öne geçecek rakip bunun bir çözümü var mı yoksa oduncu+balon kombosunun işe yarama durumları mı farklı (yere göre)

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Hesaplamayı iyi yapman lazım. Oduncu + Balon demek toplamda 9 iksir harcamak demek. Rakip başlangıçta 7-8 iksir bedeline sahip bir kart oynamadıysa bu kombinasyona pek bulaşman doğru olmaz. Bunun sebebi rakibin iksir avantajını kolayca ele geçirebilecek olması. Balon kartı rakibi hazırlıksız yakaladığında kullanılır. Bundan öncesi her zaman büyük sıkıntıdır.

   • Mehmet Yasin dedi ki:

    Üçlü kombinasyon olarak oduncu+balon+buz ruhu atak yapmamı sağlayacak bazı engelleri kaldırabilecek bir sinerji oluşturur mu

 6. Mehmet Yasin dedi ki:

  Hangi deste daha iyi
  Oduncu
  Koçbaşı
  Büyülü okçu
  Kraliyet hayaleti
  Çarpma
  Alev topu
  Buz golemi
  Cehennem ejderi

  Yoksa

  Oduncu
  Buz ruhu
  Kasırga
  Buz büyücüsü
  Mega dalkavuk
  Balon
  Alev topu
  Çarpma

 7. Mehmet Yasin dedi ki:

  Yanlış yazmışım en iyi oduncu destesi nedir bu sitedeki

 8. Mehmet Yasin dedi ki:

  Destedeki çok yönlülük ne anlam ifade ediyor (deck shop ‘daki deste taramasında bulunuyor da)

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Buna hamle yönlülüğü adı verilir aynı zamanda. Çevirisi biraz sıkıntılı Deckshop’ta. Çok yönlü bir desteye sahip olursan rakibin hemen hemen pek çok kartını durdurmayı başaracak hamleye sahip olmuş olursun.

 9. Mehmet Yasin dedi ki:

  Şu desteyi begendiysen ekleyebilirmisin:

  Mega şövalye
  Gece Cadısı
  Mega dalkavuk
  Buz Golemi
  Çarpma
  Alev topu
  Koçbaşı
  Yarasalar

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Sizden gelen desteleri artık maalesef paylaşmıyorum. Deste kullanışlı, eğer görüp de merak eden olursa gönül rahatlığıyla kullanabileceğini söylemeliyim.

 10. Mehmet Yasin dedi ki:

  Rica etsem Mega şövalye cehennem ejderi ve gönlüm kulübesi olan bir deste önerebilirmisiniz

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Yani… Tek tek yazmasan da hepsini bir arada söylesen çok daha iyi olur. Aşağıdaki desteyi kullanabilirsin ama istediğin kadar verim alman zor olabilir.

   – Mega Şövalye
   – Goblin Kulübesi
   – Cehennem Ejderhası
   – Okçular
   – Minyonlar
   – İskelet Ordusu
   – Mızraklı Goblinler
   – Çarpma

 11. Mehmet Yasin dedi ki:

  Abi bana nasıl bir mega şovakye destesi önerirsin #2QVVUGRUR

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Aşağıdaki desteyi kullanabilirsin.

   – Mega Şövalye
   – Goblin Fıçısı
   – Prenses
   – Dart Goblini
   – Buz Ruhu
   – Goblin Çetesi
   – Tesla
   – Tomruk

 12. Mehmet Yasin dedi ki:

  Markete arenasında olmadığım efsanevi de gelebilir mi

 13. Mehmet Yasin dedi ki:

  Hasar ile saniye başına hasar değerleri neden farklı

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   İkisinin farklı şeyler olmasından ötürü farklı. Saniye başına hasar ile zaman içerisinde rakibe hasar verirsin, normal ise anlık hasar verirsin.

 14. Mehmet Yasin dedi ki:

  10.arenada markete hergün efsanevi kart gelmemesi normal bir durummu

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Herhangi bir arenada her gün markete efsanevi kart gelmemesi normal bir durum. Bunu 10. arena ile sınırlı tutmamak gerek.

 15. Mehmet Yasin dedi ki:

  Destedeki Kartlarda bu durumu olumsuz hale getirebilir değil mi ağır kartlar gibi

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Rica ediyorum artık cevabıma yorum yaparak cevap ver yoksa sorduğun soruyu takip edemiyorum. Destede ne kadar fazla ağır kart varsa döngü destesine karşı bir o kadar zayıf kalırsın. Ama rakibin döngüyü gerçekleştirip kule alamazsa avantaj elde edersin. Aradaki fark tamamen bundan ibaret.

 16. Mehmet Yasin dedi ki:

  Pekka desteleri yapısal olarak hızlı destelere karşı dezavantajlı oluyorlar değil mi

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Her P.E.K.K.A. destesi için bunu söylemek doğru olmaz. İksir maliyeti yüksek olanlar için bu dediğin doğru ama diğer durumlarda desteden desteye farklılık gösterir.

 17. Mehmet Yasin dedi ki:

  Arka kapı taktiği nedir

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Üç kartla farklı kartla uygulanabilen bir taktik. Goblin Fıçısı, Mezarlık veya Madenci. Hedefin önce karşı oyuncunun hamlelerini durdurmak ardından elinde yer alan bu kartlardan herhangi birisiyle saldırıya geçmektir.

   • Mehmet Yasin dedi ki:

    Kontra atakla farkı nedir

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Kontra atak ile kontrollü oyun birbirine benzer ama yapısal farklılıklar var. Kontra atakta daha hızlı hareket eden kartlar kullanırsın, kontrol oyununda ise geçerli hamle yapmaya çalışırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir