Clash Royale’de Taş ögelerini nasıl değerlendirmeli?

Clash Royale’de kazandığın “taş ögelerini” en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirsin? Bu soru zaman zaman herkesin aklına gelebilir. Clash Royale’de Taş satın almak ve onları duyarsızca tüketmek oyuncunun cep sağlığı açısından pek doğru değildir. Mutlaka her oyuncu bu değerli para birimini en iyi şekilde kullanmayı düşünmelidir.

Bu yazıda tamamen matematiksel değerlerden yola çıkarak Clash Royale’de Taşları nasıl değerlendirmen konusunda sana yol göstermeye çalışacağım. Bu konuda birçok oyuncunun birbirinden farklı öneriler görebilmen mümkün. Benim önerim ise bu değerli ögeleri Klasik Mücadele veya Büyük Mücadele kısmında kullanmaktan yanadır.

Kazandığım Taşları nasıl değerlendirmeliyim?

Yazı boyunca söyleyeceklerimi en başından söyleyeyim. Kazandığın Taş ögelerini Klasik Mücadele veya Büyük Mücadele kısmında kullanmak en iyi değerlendirme adımlarından birisidir. Fakat amacın kart peşinde koşmak ise bu durumda kazandığın Taş ögelerini kasaları hızlı bir biçimde açmak için kullanabilirsin.

Dükkandan sandık satın alsam?

Amacın kart değil de altın kazanmak ise elindeki Taşlarla gidip dükkandan sandık satın almak verip verebileceğin en yanlış kararlardan birisidir. Oyunculardaki efsanevi kart aşkını anlayabiliyorum ama oyunda her şeyin efsanevi kart olmadığını aslında her şeyin eldeki kartlarla doğru orantılı olduğunu söylemeliyim. Basit bir matematik ile dükkandan alınacak sandığın gerçek değerini ortaya çıkartmak mümkündür.

Dükkandan gidip Taş karşılığında Dev Sandık satın alman durumunda 520 Taş elinden çıkar, karşılığında 860 Altın ve beraberinde 300’e yakın kart kazanmış olursun yani aslında 1 Taş karşılığında 1.65 Altın kazanırsın. Bunun yerine dükkandan altın kesesi alman durumunda 1 Taş karşılığında 19.23 Altın kazanırsın. Dolayısıyla Altın kazanmak için Taş harcayıp sandık satın almak oldukça kötü bir yöntemdir.

Amacın Altın kazanmak değil kart kazanmak ise yine dükkandan sandık satın almak pek parlak bir fikir değildir. 520 Taş karşılığında Dev Sandık aldığında onun içerisinden 300’e yakın kart çıkar yani aslında 1 Taş karşılığında 0.57 kart kazanırsın. Bunun yerine Büyük Mücadele gerçekleştirirsen ve en az 3 galibiyet alman durumunda 0.9 kart kazanabilirsin. Dolayısıyla kart kazanmak için Taş harcayıp sandık satın almak oldukça kötü bir yöntemdir.

Taşları altında değerlendirmek için ne yapmalıyım?

Aslında bunu cevabını verdiğimi düşünüyorum. En azından yukarıda anlattıklarımdan sonra altın kazanmak için elindeki Taş ögelerini gidip sandıklara yatırmamak gerektiğini görmüş olman lazım. Burada değişik bir matematik var çünkü düz olarak gidip 10,000 Altın alman durumunda 1 Taş başına 19.23 altın kazanmış olursun. Büyük Mücadele kısmına girdiğinde ise hiç galibiyet alamazsan 16 altın, 1 galibiyet alırsan 19 altın, 2 galibiyet alırsan 25 altın ve 3 galibiyet alırsan 32 altın kazanabilirsin.

Buradan yola çıkarak eğer amacın sadece altın kazanmak ve elindeki kartların seviyesini yükseltmek ise en doğru yolun Büyük Mücadele kısmında şansını denemektir. Sadece 3 galibiyette dahi 1 Taş karşılığında 32 altın kazanmayı başarabilirsin. Bununla birlikte kazanacağın kartları ve daha ilerisini görebilme şansının bulunduğunu hesaba katmayı ihmal etmemelisin.

Taşları kartlarda değerlendirmek için ne yapmalıyım?

Burada hesap biraz daha karışık ama anlaşılmaz değil. Altın ile kartlar arasında farklı bir denge bulunmaktadır. Bunu doğru anladığın zaman en ideal değerlendirme yönteminin ne olduğuna hemen karar verebilirsin. Bir başka ifadeyle amacın Taş ögelerini gidip kart kazanmak için değerlendirmek istiyorsan kabiliyetlerini göz önünde bulundurmak zorundasın.

Büyük Mücadele kapsamında en az 4 galibiyet alabileceğine inanıyorsan elindeki Taş ögelerini kullanarak bu mücadelelere giriş yapabilirsin. Çünkü en az 4 galibiyet alman durumunda 1 Taş karşılığında 1.3 kart sahibi olabilirsin. Fakat bunun yerine Taş ögelerini normal maçlardan düşen sandıkları hızlıca açmak için kullanırsan 1 Taş karşılığında 1.3 kart sahibi olursun. Eğer Büyük Mücadele kapsamında en az 5 galibiyet alabileceğine inanıyorsan kartlar için Taş ögelerini burada değerlendirmek çok daha doğrudur.

Klasik Mücadele iyi bir alternatif olamaz mı?

Büyük Mücadele gibi bir etkinliğe girmek cesaret isteyen bir durumdur. Bunun yerine Klasik Mücadele gibi çok daha düşük giriş bedeline sahip bir etkinliği tercih etmek isteyebilirsin. Bu durumda kazandığın altın miktarının oranında hiçbir değişiklik olmayacaktır. 100 Taş karşılığında 10 Klasik Mücadele yapıp 1 Büyük Mücadele kapsamında kazanabileceğin kadar altın kazanabilirsin. Fakat kart kazanma açısından yaklaşık olarak %10-15 arası bir değer kaybı söz konusudur.

Hesabında biriken Taş ögeleri har vurup harman savrulabilecek türden materyaller değillerdir. Bu materyalleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalısın. Buradaki önerilerimi dikkate alıp kart veya altın kazanma açısından kendi tercihini yapabilirsin. Eklemek istediğin veya paylaşmak istediğin belirli öneriler varsa yorum yaparak bunları paylaşabilirsin.

Görsel Kaynağı: Echlipse

16 Comments

 1. Dadash FHN
  • Kaan Karadeniz
 2. Mustafa Kabak
  • Kaan Karadeniz
 3. Raodin
  • Kaan Karadeniz
   • Raodin
    • Kaan Karadeniz
     • Raodin
     • Kaan Karadeniz
     • Raodin
     • Kaan Karadeniz
 4. Batuhan
  • Kaan Karadeniz
   • Batuhan
    • Kaan Karadeniz

Leave a Reply

Reklam engelli...

Bu site ziyaretçilerine rahatsız olmayacakları alanda reklam göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen siteye destek olmak için reklamlara izin verin.

Refresh