Clash Royale savunma rehberi

Clash Royale’de etkili bir oyun oynayarak daha yüksek Arenalara ulaşmak isteyen kişilere yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bu kapsamlı saldırı rehberi sayesinde hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz sıralamadan daha yüksek bir noktaya çıkmak istiyorsanız her Arena için kullanılan en yaygın stratejileri ve bunları nasıl durdurup oyunları kazanabileceğinizi iyi bilmelisiniz.

Bu rehber oyunda yer alan Arenalara uygun bir biçimde alt başlıklara ayrılmıştır. Dolayısıyla hepsini okumak zorunda değilsiniz. Önce bulunduğunuz Arena için olan kısmı okuyabilir ve daha sonra yeni yükseldiğiniz Arenalar için rehbere göz atabilirsiniz. Her alt başlıkta olabildiğince detaylı bilgi verilmeye çalışılmıştır.

Clash Royale Savunma Rehberi

Her arenaya özgü bilgilerde o arenanın kendine ait niteliklerine dikkat edilmiş. Bu nedenle kullanacağınız birlikleri seçerken dikkatli olmalısınız. 1. Arena seviyesine uygun bir kartı belki 6. Arena seviyesinde kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle sadece tek bir kartın seviyesini yükseltmeye özen göstermek yerine tüm ihtiyaç duyduğunuz kartların seviyesini yükseltmeye çalışmalısınız.

Arena 1: Valkür ve Goblinler

Arena 1, çoğunluklu olarak tank ve destek birliklerinden oluşan stratejilere sahiptir. Önce Dev yollanır, ardından Mızraklı İskelet, Okçu veya Silahşor gibi birlikler yollanır. Bu stratejiye karşı koyabilmek için rakibin birliklerinin nehri geçip sizin tarafa gelmesini beklemelisiniz. Bombacı kullanılabilecek etkili kartlardan birisidir. Rakibin birliklerini ortadan kaldırmak için saldırıya geçebilirsiniz.

Diğer taraftan Arena 1 kapsamında Mini P.E.K.K.A. ve Prens kombinasyonu ile sıkça karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken İskeletler, İskelet Ordusu veya Goblinler gibi kartları kullanarak bu stratejiyi etkisiz kılmaktır. Sonrasında ise kendi saldırınızı planlayabilirsiniz. Eğer bu birliklerden herhangi birisi elinizde yoksa Dev ve onu destekleyecek birlikleri kullanarak rakibinizin size doğru gelen birliklerini etkisiz kılmaya çalışabilirsiniz.

Arena 2: Yavru Ejderha ve Minyonlar

Arena 2’ye geçer geçmez karşınıza yeni kartlar çıkmaya başlar. En çok kullanılan kartlar ise Mezar Taşı veya Minyonlar gibi kartlardır. Bu kartlara karşı oynayabilmek için Arena 1 kartlarınızı kullanabilirsiniz. Ekstra bir strateji ortaya koymanıza gerek yoktur. Bu kartların canları oldukça düşük ama hasar kapasiteleri güçlüdür. Bu nedenle göz ardı etmeden onları durdurmaya çalışmalısınız.

Bu seviyede karşınıza çıkabilecek en baş belası kartlar Bomba Kulesi ve Balon kartlarıdır. Bomba Kulesi saldırı stratejilerinizi olumsuz etkiler, Balon ise saniyeler içerisinde kulenizi indirebilir. Bomba Kulesine karşı oynayabilmek için Yavru Ejderha kartına ihtiyacınız olacaktır. Balonu ise Minyonlar ile ortadan kaldırabilir veya Mezar Taşı gibi düşük kullanım bedeline sahip kartlar ile onu ortaya çekmeyi deneyebilirsiniz.

Arena 3: Bomba Kulesi ve Roket

Arena 3 seviyesine ulaştığınız zaman en sık karşılaşacağınız kartlar Barbarlar, Goblin Kulübesi ve Top kartları olacaktır. Barbarlar ile başa çıkmanın en kolay yolu Bombacı veya Yavru Ejderha kullanmaktır. Eğer uygun görürseniz ve elinizde varsa Bomba Kulesi kullanmayı düşünebilirsiniz. Diğer taraftan birçok oyuncu Top kartını kullanarak birliklerinizi orta alana çekmeye çalışarak saldırılarınızı etkisiz kılmaya çalışabilir. Bu hamleye karşı Silahşor kullanmayı düşünebilirsiniz. Silahşor, menzil olarak Top kartından daha uzağa vurabilmektedir.

Arena 3 seviyesinde karşınıza çıkabilecek X-Yayı destelerine karşı ise endişelenmenize gerek yoktur. Bu kartı kullanarak strateji oluşturmak isteyenlere verebileceğiniz en iyi cevap kartın konuşlanması tamamlanmadan önce vuruş mesafesine canı yüksek bir birlik koymaktır. Böylece bu kartı ve karşıdaki oyuncunun genel stratejisini etkisiz kılabilirsiniz.

Arena 3 seviyesinde karşınıza çıkması olası en sinir bozucu stratejiler kulübe kartlarının kullanıldığı stratejilerdir. Bunun için her zaman kullandığınız destede Roket kartının bulunmasına özen gösterebilirsiniz. Başka türlü bu stratejiye karşı koyabilmeniz çok mümkün olmayabilir.

Arena 4: Top ve Minyon Sürüsü

Arena 4 seviyesine ulaştığınız zaman yavaş yavaş çok çetin mücadeleler gerçekleştirmeye alışmalısınız. Bu seviyede en çok kullanılan kartlar Domuz Binicisi, Dondurma, Minyon Sürüsü ve Tesla kartlarıdır. Bu kartlara karşı veya bu kartların etrafında şekillenen stratejilere karşı nasıl oynamanız gerektiğini bildiğiniz sürece bu seviyede çok fazla sorun yaşamazsınız.

Bu seviyede özellikle Domuz Binicisi kartına karşı nasıl oynamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Bu karta karşı koyabilmenin en kolay yolu Top kartını destede bulundurmaktır. Bu sayede Domuz Binicisini olabildiğince etkisiz kılabilirsiniz. Eğer rakibiniz Dondurma büyüsünü ek destek olarak kullanma yoluna gidecekse endişelenmeyin çünkü İksir yönetimini iyi yaptığınız sürece mücadelenizi sürdürebilirsiniz.

Eğer rakibiniz Tesla kullanıyorsa tank görevini görebilecek bir karta ihtiyacınız olacaktır. Tesla tank olarak kullandığınız birliği hedef alıyorken diğer birlikler ile onu ortadan kaldırabilir veya tankın olmadığı taraftan bir saldırı gerçekleştirerek rakibin kulelerinin tehdit edebilirsiniz. Her ne olursa olsun bu seviyede size destek olacak en önemli kart Minyon Sürüsü olacaktır.

Arena 5: Silahşor ve Şövalye

Arena 5 seviyesinde şaşıracağınız en büyük durum düşük seviyelerdeki stratejilerin devam ettirildiğidir. Değişen tek şey Büyücü kartına sahip olanların bu kartı kullanarak bir strateji geliştirmeye çalışmasıdır. Yapmanız gereken, Büyücü kartıyla mücadele ederken Silahşor ve Şövalye gibi tekil birlikler kullanmaktır. Aynı zamanda bunu yaparken Büyücü birliğinin nehri geçmesini beklemelisiniz.

Bu seviyede gelecek yeni kartlar konusunda pek endişelenmenize gerek yoktur çünkü seviyeleri düşük olacağından sizi çok fazla huzursuz etmeyeceklerdir. Yine de Ayna gibi özel bir karta karşı dikkatli olmalısınız.

Arena 6: Cehennem Kulesi ve Minyon Sürüsü

Arena 6 seviyesinde yeni kartlar ve yeni stratejilerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kullanmanız gereken kartlarda değişikliğe gitmelisiniz. Özellikle rakibin Golemini durdurabilmek için Cehennem Kulesini kullanmayı düşünmelisiniz.

Karşınızda bir Golem varsa en etkili silahınız Cehennem Kulesi olacaktır. Bu ağır ama aynı zamanda canı çok yüksek olan birliği durdurabilmenin başka bir yolu neredeyse yoktur. Birçok birliği savaş alanına sürerek bunu gerçekleştirmek istediğiniz zaman rakibinize İksir avantajını devretmiş olacağınızı unutmayın.

Havan, bu seviyede karşınıza gelebilecek diğer ilginç ve farklı kartlardan birisidir. Havan stratejisi belirli bir kalıba sahiptir. Bu stratejide kullanılacak kartların çoğunluğu kara mücadelesi açısından avantajlıdır. Bu nedenle kullanacağınız destede Yavru Ejderha ve Minyon Sürüsünün olması size muazzam bir avantaj sunacaktır.

İksir Toplayıcısı bu seviyede karşınıza çıkmaya başlayacak ve ilerleyen seviyelerde de görebileceğiniz kartlardan birisidir. Bu karta karşı yapabileceğiniz en iyi şey bir İksir Toplayıcısı kullanmaktır. Eğer bunu yapamıyorsanız mutlaka onu ortadan kaldırmak için Roket gibi büyü kartları kullanmalısınız.

Arena 7: Minyon Sürüsü ve Yavru Ejderha

Bu seviyede değişen tek şey karşınıza gelecek kartların seviyeleri olacaktır. Daha güçlü Havan desteleri, daha güçlü Golem desteleri ve daha güçlü Domuz Binicisi ile Dondurma stratejisi görebileceksiniz. Bu nedenle önceki savunma stratejilerinizi devam ettirmeyi düşünmelisiniz.

Arena 8: Mini P.E.K.K.A. ve Zehir

8. Arena seviyesinden itibaren en sık göreceğiniz kartlar Madenci ve Prenses olacaktır. Bu kartlara karşı kendinizi güvence altına almak istiyorsanız farklı kartlara müracaat etmeniz gerekebilir. Madenci kartını durdurmak için en iyi silahlardan birisi Mini P.E.K.K.A. kullanmaktır. Prens ile mücadele etmenin en kolay yolu ise Zehir büyüsünü seçmektir. Bu sayede rakibin hamle şansını azaltmış ama aynı zamanda kendi hamle şansınızı yükseltmiş olursunuz.

Bu seviyenin üzerinde artık gerçek oyunculuğunuzu ortaya koymaya başlayacaksınız. Tüm kartlara sahip olmaya başlayacak ve artık kartların seviyesini yükseltmeye çalışacaksınız. Bundan sonra karşınıza çıkabilecek en farklı strateji Prens ile Kara Prens kartlarının bir arada kullanıldığı stratejiler olabilir. Bunlarla mücadele etmek için yapmanız gereken onların dikkatini dağıtmaya çalışmaktır. Özellikle Top veya Mezar Taşı gibi düşük kullanım bedeline sahip kartları bunun için kullanacağınız desteye eklemeyi düşünebilirsiniz.

Clash Royale savunma rehberi ile detaylı bir biçimde her Arena seviyesinde gerçekleştirebileceğiniz savunma stratejilerine değinmeye çalıştım. Umarım daha iyi bir oyuncu olabilmeniz için bu bilgiler faydalı olur. Sorularınız varsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsiniz.

You may also like...

8 Responses

 1. akın dedi ki:

  abi bu sayfa harika ama ben pekka engelleme konusunda çok sıkıntı çeken biriyim şu pekkanın arkasına cadı ve buyucu atıyorlar ya sınırım bozuluyor yardım edersen sevınırım bıldırımlerı açtım.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Bu rehber komple yenilendiği zaman sorunun cevabını bulabileceksin. Siteyi komple gözden geçiriyorum şu sıralar. Güncel olmadık kısım kalmayacak.

 2. Adem dedi ki:

  Ben golem destesi yabiom 3800 kadar cikdim ve düşdüm sonra bana cehenem kulesi ile elit barbar i öldürsem yeteri iki askeri nasıl oldurcem

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Elit Barbarlar kartını bu şekilde durduramazsın. Daha dayanıklı bir ve hasar miktarı ortalamanın üzerinde çözümler bulmalısın. P.E.K.K.A., Şövalye, Mega Şövalye, Valkür gibi kartlarla onları durdurmayı başarabilirsin.

 3. SKG dedi ki:

  Arena 9 cellat kasirga bence

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Buz Büyücüsü ve Kasırga daha ideal bir tercih bana göre ama efsanevi kartsız düşünülecek olursa elbette Cellat ve Kasırga.

 4. SKG dedi ki:

  Bu sayfayi guncellermisun?Eskinis yani.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Şu an hayır ama ileride olabilir. Savunma dengeleri epey değişti çünkü. Çok fazla deneme yapmam gerekebilir. Zaman alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir