Clash Royale ender kartlar nelerdir?

Clash Royale ender kartlar, kalitesi açısından ikinci sırada (kötüden iyiye) yer alan kartların bulunduğu kalite sınıfıdır. Bu kartları bulma konusunda pek fazla zorluk yaşamazsınız. Kartların büyük bir kısmının İksir maliyeti fazladır. Deste oluşturma konusunda bu kartların her birini bir araya getirmek çok uygun olmayabilir. Ender kalitesine sahip kartlar titizlikle kullanılmalıdır.

Clash Royale’de ender kartlar sıradan kartlara göre biraz daha farklı yapıdadırlar. Güçlü olsalar bile güçleri kullanım bedellerine göre artış göstermektedir. Bu kartları oyunun en işlevsel kartları olarak düşünebilirsiniz çünkü aralarında yeri doldurulamayacak derecede iyi kartlar vardır.

Ender Kartlar ve Stratejileri

Alan savunması yapacaksanız Valkür, menzilli savunma yapacaksanız Silahşor bu kartlar arasında en çok dikkat çekenlerdir. Oyunda birçok farklı değişiklik yaşanacak olsa bile bunlar etkinliğini koruyabilecek kartlardır. Ender kartlar hakkında temel ipuçlarına ulaşmak istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsin. Tüm kartlar alfabetik olarak sıralanmıştır.

Alev Topu

Alev Topu, Eğitim Kampı arenasında erişim sağlanabilen ender kalitede bir büyü kartıdır. Yıkılmak üzere olan kuleleri yıkmak veya aynı anda birkaç birliği etkisiz bırakmak için kullanılabilen kartlardan birisidir. Oyunun en sık kullanılan büyü kartlarından biri olarak bilinmektedir.

Alev Topu verdiği hasarla birçok birliği tamamen ortadan kaldırabilir ve canı yüksek olan birliklere yoğun miktarda hasar verebilir. Bu sayede elinde yer alan tüm birliklerin hedef kulelere daha kolay erişebilmesine yardımcı olabilirsin. Fakat fırlatılma hızı oldukça yavaş olduğundan ötürü hedefi ıskalama şansın bulunmaktadır. Özellikle oyuna yeni başlayanlar için bu çok büyük bir sorun olabilmektedir.

Alev Topu kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Alev Topu desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Barbar Kulübesi

Barbar Kulübesi, Barbar Çanağı arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen bir Ender bina kartıdır. Düzenli olarak sürekli Barbarlar kartı çıkartır. Çok popüler bir kart olmasa bile kulübe desteleri içerisinde her zaman yer alır. Bu tür desteler rakibi baskı altına alıp oyunu kazanmaya yönelik stratejileri kapsar.

Barbar Kulübesi belirli aralıklarla iki Barbar çıkartır. Hızlı hareket edebilen ve saniye başına hasar miktarı yüksek olan bu birlikler fazlasıyla güçlüdürler. Kartın en kötü yanı ise çok yavaş bir biçimde üretim yapmasıdır. Bu kartı yanlış yere koyman durumunda onun kolayca ortadan kaldırılmasına neden olabilirsin.

Bu kartın yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Barbar Kulübesi desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Bomba Kulesi

Bomba Kulesi, Kemik Çukuru adını taşıyan arenaya erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen bir bina kartıdır. Bu kule sürü halinde gezen kara birliklerine yoğun miktarda hasar verebilmektedir. Genelde kulübe destelerine karşı fazlasıyla işe yaramaktadır çünkü bu desteleri tamamen etkisiz bırakabilmektedir.

Bomba Kulesi etki alanında yer aldığı sürece tüm kara birliklerinin dikkatini dağıtabilir ve onlara hasar verebilir. Genellikle oyuncular bu bina kartını savaş alanının tam ortasına koyma gereği duyarlar çünkü böylece her iki taraftan da gelen saldırılara karşı önlem alınmış olur. Kartın dezavantajlı olduğu nokta elbette hava birlikleridir. Rakip bu kartı etkisiz bırakmak için hava birliklerini kullanmayı deneyecektir.

Bomba Kulesi kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Bomba Kulesi desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Buz Golemi

Buz Golemi, Donmuş Zirve arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen ender kalitede bir karttır. Bu kart mini tank görevi görmektedir ama kullanım bedeli oldukça düşüktür. Amacı gerisinden gelen birlikleri en kısa süre içerisinde hedef kuleye götürmektedir.

Buz Golemi hızlı hareket etmez ama kullanım bedeli düşük olduğundan fazlasıyla elverişli olabilmektedir. Elinde yer alan diğer kartları rakip kuleye hasar verebilmesi için kullanmak istiyorsan bu kartı tank olarak kullanabilirsin. Kartın en kötü yanı ise tek seferde yoğun miktarda hasar veren kartlara karşı etkisiz kalabilmesidir. Kullanırken bu duruma dikkat etmelisin.

Buz Golemi kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Buz Golemi desteleri kısmına göz atabilirsin.

Büyücü

Büyücü, Büyü Vadisi arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilen kartlar arasında yer almaktadır. Yüksek cana sahip birlikleri savunmak için kullanılabilecek güçlü bir karttır.

Büyücü, Barbarlar ve İskeletler gibi birliklere karşı etkili olabilmektedir çünkü hem menzilli hem de alan hasarı veren bir birliktir. Ayrıca Balon gibi ağır hava birliklerini ortadan kaldırma konusunda en kullanışlı birimler arasında yer almaktadır.

Büyücü kartının yer aldığı desteleri incelemek için hemen Büyücü desteleri kısmına göz atabilirsin.

Dart Goblini

Dart Goblini, Orman Arenası adını taşıyan arenaya erişim sağlandıktan sonra elde edilen ender kalitede bir karttır. Uzaktan saldırı gerçekleştirebilen saldırı hızı yüksek bir kart olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle sürü halindeki canı düşük olan birliklere karşı etkili savunma yapabilmektedir.

Dart Goblini alan hasarı vermeyen bir birliktir. Dahası Felaket Kulesi binasını herhangi bir hasar almadan ortadan kaldırabilmektedir. Kraliyet Devi ile oldukça iyi bir ikili olabilmektedir. Canı biraz düşük olduğundan Oklar ve Tomruk gibi büyü kartlarına karşı dezavantajlıdır. Saldırı yönünde kullanılmak istenildiğinde muhakkak önünde bir tank yer almalıdır.

Dart Goblini kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Dart Goblini desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Dev

Dev, Eğitim Kampı arenasında erişim sağlanabilen ender kalitede bir karttır. Anından anlaşılabileceği gibi canı oldukça yüksektir ve doğrudan binaları hedef almaktadır. Doğru birliklerle kullanıldığı zaman bu kart son derece güçlü olabilmektedir.

Dev kartının canı çok yüksek olduğundan gelen pek çok hasarı karşılayabilmektedir. Bu kartın binalara karşı saldırı gücü fazlasıyla yüksektir ve bu nedenle önüne herhangi bir kart çıkmadığı zaman bir kuleyi tek başına ortadan kaldırabilmektedir. Her ne kadar canı yüksek olsa bile hareket hızı çok düşüktür. Normal birlikleri hedef alamadığından genellikle düşük kullanım bedeline sahip kartlar tarafından kolayca etkisiz bırakılabilmektedir.

Dev kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Dev desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Domuz Binicisi

Domuz Binicisi, P.E.K.K.A.’nın Oyun Evi arenasından itibaren elde edilebilen ender kalitede bir karttır. Doğrudan binaları hedef alan bir kart olduğundan son derece etkilidir. Fakat en iyi yanı nehrin karşısına geçmekte çok fazla zorlanmamasıdır.

Domuz Binicisi kartı özellikle Dondurma büyüsüyle bir arada kullanıldığında fazlasıyla etkili olabilmektedir. Hızlı hareket edebilmesi ve doğrudan binaları hedef alması önemlidir. Aynı zamanda bazı birliklerin yönünü değiştirme konusunda etkilidir. Fakat doğrudan bina kartlarını hedef aldığından kolayca dikkati dağıtılabilen bir birliktir.

Domuz Binicisi kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Domuz Binicisi desteleri kısmına göz atabilirsin.

Felaket Kulesi

Felaket Kulesi, P.E.K.K.A.’nın Oyun Evi arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen ender kalitede bir savunma binasıdır. Bu savunma binası sahip olduğu kuleleri ayakta tutma konusunda fazlasıyla iyi bir iş çıkartmaktadır. Tek dikkat etmen gereken nokta ise onu doğru noktalara yerleştirmektir.

Felaket Kulesi kartının hasar miktarı zaman içerisinde yükselmektedir. Dolayısıyla canı yüksek olan her türlü birliği etkisiz bırakabilmektedir. Bu savunma binasının en zayıf yanı ise sürü halindeki birliklere karşı etkisiz kalabilmesidir. Aynı anda birden fazla birliği etkileyemediğinden ve saldırı hızı düşük olduğundan sürülere karşı etkisiz kalabilmektedir.

Felaket Kulesi kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Felaket Kulesi desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Fırın

Fırın, Büyü Vadisi arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen ender kalitede bir bina kartıdır. Düzenli olarak Ateş Ruhu çıkartan bu bina hem kara hem hava birliklerine karşı etkili olabilmektedir. Çoğu oyuncu bu kartı savunma binası olarak dahi kullanabilmektedir.

Fırın kartının en önemli yanı seviyesine göre kulelere kolayca ulaşabilecek birlikler çıkartmasıdır. Karşıdan gelen birliklerin dikkatini dağıtabilmekte ve aynı zamanda çıkarttığı birlikler alan hasarı verebilmektedir. İksir bedeli yüksek olduğu için uygun konumda kullanılmalıdır. Ancak bu bina kartının sahip olduğu can miktarı oldukça düşük olduğundan maalesef hasar büyü kartlarına karşı etkisiz kalabilmektedir.

Fırın kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Fırın desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Goblin Kulübesi

Goblin Kulübesi, Goblin Stadyumu arenasından itibaren erişim sağlanabilen ender kalitede bir bina kartıdır. Hava savunması yapma konusunda sana bir şans tanıyacak olabilen bu bina kartı hızlı bir biçimde ürettiği Mızraklı Goblin birlikleriyle uygulayacağın taktiği destekleyebilecektir.

Goblin Kulübesi kartının en güçlü yanı bir hızlı üretime sahip olması ve öncelikli olarak kuleleri hedef almasıdır. Her zaman sahip olduğun kulelerin gerisinde kullanılması gereken bir karttır. Bu sayede doğrudan kulelerini hedef alan birlikleri kolayca ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Oldukça düşük cana sahip olduğu için bu kartın hayatta kalmasını sağlamak kolay değildir. Özellikle büyü kartlarına karşı bu kulübe fazlasıyla dayanıksızdır. Aynı zamanda sürü halinde gelen birliklere karşı pek etkili olamamaktadır.

Goblin Kulübesi kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Goblin Kulübesi desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

İksir Toplayıcı

İksir Toplayıcı, İnşaatçı’nın Atölyesi arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen ender kalitede bir karttır. Uygulanmak istenen her türlü uzun vadeli stratejide işe yarayabilmektedir. Kullanışlı olabilmesi için bu kartın mutlaka doğru bir biçimde kullanılması gerekir.

İksir Toplayıcı binası sana düzenli olarak iksir üretebilme fırsatı sunduğundan birliklerini daha hızlı bir biçimde kullanabilirsin. Canı yüksek olduğundan kolayca etkisiz bırakılamaz ancak Alev Topu, Roket veya Zehir gibi kartlara karşı son derece dayanıksızdır. Rakibin elinde bu tür kartlar varsa artık bu bina kartını kullanmak seni dezavantajlı duruma düşürecektir.

İksir Toplayıcı kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen İksir Toplayıcı desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

İyileştirme

İyileştirme, Domuz Binicisi Dağı arenasından itibaren erişim sağlanabilen ender kalitede bir büyü kartıdır. Bazılarına göre çok işe yarayabilen bir kart olmasına rağmen bazılarına göre hiç işe yaramamaktadır. Adından anlaşılabileceği gibi bu kart belirli bir etki alanı içerisinde yer alan birliklerin canını iyileştirmektedir.

İyileştirme kartının en iyi yanı öldü gözüyle bakılan birlikleri hayatta tutabilecek olmasıdır. Bu sayede Madenci veya Goblin Fıçısı gibi kartları bir süre daha hayatta tutarak kulelere hasar verebilmen mümkündür. Çoğu oyuncu bu kartı Domuz Binicisi ile bir araya getirmeyi düşünerek son derece etkili bir taktik uygulamaktadır. Bu kartı en kötü yanı ise rakibin kullanabileceği büyü kartıyla her şeyin etkisiz kalabilecek olmasıdır.

İyileştirme kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan İyileştirme desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Koçbaşı

Koçbaşı, İnşaatçı’nın Atölyesi arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen ender kalitede bir karttır. Bir koçbaşı taşıyan iki Barbarlar tıpkı Prens veya Kara Prens gibi hareket etmekte, isabet ettiği binaya yoğun miktarda hasar verebilmektedir. Koçbaşı kartının canı ilk kez bitirildiğinde geriye kalan iki Barbar birliği saldırıya devam etmektedir.

Bu kartı özellikle Felaket Kulesi kartına karşı kullanmak fazlasıyla işe yaramaktadır. Domuz Binicisi gibi bir kart ile iyi bir ikili olabilmektedir. Önüne çıkan tüm birlikleri otomatik olarak gözden göreceği için kuleye hızlı bir biçimde ulaşmana yardımcı olabilir. Agresif desteler için fazlasıyla iyi bir karttır.

Koçbaşı kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Koçbaşı desteleri bağlantısını göz atabilirsin.

Mega Dalkavuk

Mega Dalkavuk, Kraliyet Arenası seviyesine ulaşıldıktan sonra alınabilir bir karttır. Yüksek hasara ve ortalama derecede cana sahiptir. Menzilli olarak gerçekleştirdiği saldırıların mesafesi kısadır. Genel olarak uçan ve güçlü olan diğer birlikleri destekleyici birlik olarak kullanılır.

Mega Dalkavuk maalesef çok dayanıklı değildir. Bu nedenle saldırı yönünde değil savunma yönünde kullanılması gereken bir karttır. Çarpma ve Oklar büyülerine karşı dayanıklı olduğundan daha çok kara birlikleriyle saldırı düzenleyen destelere karşı etkili savunma sunmaktadır. Bununla birlikte Balon destelerine karşı neredeyse kusursuz savunma gerçekleştirmenize imkan tanır. Mega Dalkavuk, özellikle Silahşor birliğine karşı zayıftır. Silahşor kullanan herhangi bir oyuncu kolayca onu ortadan kaldırabilir. Ayrıca Felaket Kulesi ile kolayca durdurulabilir.

Mega Dalkavuk kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Mega Dalkavuk desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Mezar Taşı

Mezar Taşı, Kemik Çukuru arenasına erişim sağlandıktan sonra açılabilen Ender bina kartları arasında yer almaktadır. Bu bina kartı 3 saniye arlıklarla İskelet üretmektedir. Dikkatli olunmadığı zaman bu birlikler kuleleri tehdit edebilmektedir.

Mezar Taşı özellikle kara birliklerinin dikkatini dağıtmak için kullanılmaktadır. Üretilen birlikler doğrudan karşılarına çıkan birlikleri hedef almaktadırlar. Aynı şekilde gerek görüldüğü zaman binanın kendisini doğrudan binaları hedef alan birliklerin dikkatini dağıtmak için kullanabilirsiniz. Mezar Taşı binasının üretim potansiyelini ve tehdit olma unsurunu göz önünde bulundurarak Savaş Destesi içerisinde mutlaka alan hasarı veren bir büyü kartı bulundurmalıdır.

Mezar Taşı kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Mezar Taşı desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Mini P.E.K.K.A.

Mini P.E.K.K.A., Eğitim Kampı tamamlandıktan sonra elde edilen Ender kartlardan birisidir. Samuray kılıcıyla önüne çıkabilecek her türlü kara birliğiyle mücadele edebilecek güçte olsa bile oldukça yavaştır. Fakat normal P.E.K.K.A.’dan daha hızlıdır.

Mini P.E.K.K.A. birliği binaları hızlı bir biçimde yıkabilir fakat önünde ona saldıran hiçbir rakip birliğin olmaması gerekir. Hasar gücü yüksek olmasına rağmen dikkati kolayca dağılmaktadır. Dev gibi canı yüksek birliklerle bir arada kullanıldığında etkinlik gösterebilmektedir. Mini P.E.K.K.A. çoklu birliklere karşı zayıf kalmaktadır. Goblin ve İskeletler kullanılarak kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

Mini P.E.K.K.A. kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Mini P.E.K.K.A. desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Roket

Roket, Barbar Çanağı arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilen bir Ender büyü kartıdır. Oldukça güçlü bir roket fırlattığınız bu büyü sayesinde yüksek canlı rakip birimleri ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz bu kartı iyi bir zamanlamayla kullanarak birden fazla birliği etki altında bırakabilirsiniz.

Roket güçlü ama aynı zamanda kullanımı zor olan bir büyüdür. Hareket eden hedefleri vurabilmek için biraz beceriye ihtiyacınız vardır. Roketi dilerseniz yüksek canlı rakiplerin üzerinde kullanabilir veya roketle doğrudan düşük cana sahip kuleleri hedef alabilirsiniz.

Roket kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Roket desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Silahşor

Silahşor, Eğitim Kampı bitirildikten sonra elde edilebilecek Ender kartlar arasında yer almaktadır. Güçlü hasar puanı nedeniyle sağlığı düşük olan her türlü birliğe karşı savunmada kullanılabilir. Bununla birlikte canı yüksek olan diğer birliklerle bir arada kullanılarak iyi bir saldırı stratejisinin parçası olabilir.

Silahşor genel olarak Okçular yerine kullanılabilen bir birliktir ama onlardan daha fazla İksir bedeline sahiptir. Uygun bir strateji içerisinde rahatlıkla kullanabilmektedir. Her ne kadar Silahşor birliklerinin güçlü hasarları olsa bile birliklere saldırı durumunda belirgin bir önceliğe sahip olmadığı için sayıca üstün olan İskeletler gibi birlikler tarafından kolayca ortadan kaldırılabilir. Yine de atış menzillerinin yüksek olması nedeniyle etkileyici bir savunma veya saldırı birliği olabilmektedir.

Silahşor kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Silahşor desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Üç Silahşor

Üç Silahşor, Kraliyet Arenası arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilen kartlar arasında yer alır. Bu kart oldukça stratejik bir karttır çünkü İksir bedeli yüksek olduğundan doğru noktalarda kullanılmalıdır. Aksi taktirde hiçbir işe yaramamaktadır.

Her ne kadar üç birliği savaş alanına sürmenin rahatlığını yaşasanız bile rakip alan hasarı yüksek olan büyülerini kullandığı zaman üç birliği de kolayca ortadan kaldırabilmektedir. Bu nedenle bu kartı kullanmak çok kolay değildir. Oyuncular genel olarak iki silahşor bir taraftan bir tanesi bir taraftan gidecek şekilde onları birbirinden ayırmaktadır.

Üç Silahşor kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Üç Silahşor desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Valkür

Valkür, Goblin Stadyumu arenasına erişim sağlandıktan sonra elde edilebilen bir karttır. Valkür kara birliğidir ve etrafında yer alan kara birliklerine alan hasarı verebilmektedir. İskelet Ordusu, İskeletler ve Goblinler gibi hem yakından saldıran hem de düşük canları olan birlikleri ortadan kaldırabilmek için Valkür oldukça kullanışlı bir birliktir.

Valkür stratejik bir karttır. Alan hasarı verdiği için yeri geldiğinde çoklu menzilli birliklerin arasına bırakılarak alan hasarı sayesinde hepsini ortadan kaldırmada kullanılabilir. Savaş Destesi içerisinde Valkür varsa onu kullanırken dikkatli olmalısınız.

Valkür kartının yer aldığı desteleri incelemek istiyorsan hemen Valkür desteleri bağlantısına göz atabilirsin.

Bu yazı en son İyileştirme kartı oyuna eklendiğinde güncellenmiştir. Eksik veya hatalı bir bilgi içerdiğini düşünüyorsan yorum olarak fikrini dile getirmen yeterli olacaktır. Yazı oyuna eklenecek olan bir sonraki ender kartla birlikte yeniden gözden geçirilip düzenlenecektir.

10 Comments

 1. Mustafa Kabak
  • Kaan Karadeniz
 2. burak
  • Kaan Karadeniz
 3. miroglu
  • Kaan Karadeniz
 4. İlker Yörük
  • Kaan Karadeniz
 5. mete
  • Kadir Tosun

Leave a Reply

Reklam engelli...

Bu site ziyaretçilerine rahatsız olmayacakları alanda reklam göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen siteye destek olmak için reklamlara izin verin.

Refresh