Bina kartlarını savunmada nasıl kullanmalıyım?

Bugün farklı bir rehber yayınlamak istedim. Bu rehberde binaların en ideal kullanım biçimini size açıklamaya çalışacağım. Bu rehberi okuduktan sonra oyundaki savunma taktiğinizi geliştirebilecek ve rakiplere karşı daha iyi savunma yapabileceksiniz. Başlangıçta biraz zorlanabilirsiniz ama eliniz alıştıktan sonra artık kolay bir biçimde bina kartlarını kullanmayı başarabileceksiniz.

En uygun şekilde ifade etmek gerekirse oyunda üç farklı bina türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki savunma binası yani rakiplere saldırı düzenleyebilen binalar, ikincisi birlik üretici yani düzenli olarak içerisinden birlik çıkartmaya yaran binalar ve son olarak işlevsel binalar yani saldırmayan ve birlik çıkartmayan ama bunun yerine size belirli nitelikler kazandıran binalardır. Hangi binaları nerede kullanmanız gerektiğini bilmezseniz çok büyük hatalar yapıp oyunları kaybedebilirsiniz.

Bina Kartlarını Savunmada Kullanma

Bu rehberde özellikle savunma binalarından söz edilecektir. Bu binalar size doğru gelen birlikleri durdurma konusunda son derece etkilidirler ve bazı birliklere karşı onlar olmadan hiçbir şey yapabilmeniz mümkün değildir. Oyuncular çoğu kez savunma binalarını kullanma konusunda ciddi hatalar yaptıkları için oyunları kaybetmektedirler. En azından klanda dahi maçlarını izlediğim oyuncularda bunu gözlemlediğim için böyle bir rehberin gerekli olduğunu düşündüm.

Yerleşim Stratejisi: 4-3 Taktiği

4-3 taktiği olarak bilinen yerleşim stratejisi en çok tercih edilen bina kartı yerleşim biçimlerinden birisidir. Bu taktikte kare hesaplaması güney ve kuzeyden diğer bir ifadeyle aşağıdan ve yukarıdan yapılmıştır. Taktikte belirtilen rakamlar “nehir” ve “Kral Kulesi” ile uzaklığı temsil etmektedir. Nehirden 4 kare, Kral Kulesinden ise 3 kare uzaklıkta bir binayı kullanmanız durumunda etkili bir savunma yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken durum ise rakibin saldırı yönüdür. Rakip sol köprüden saldırıya geçerse bina kartını sağ Taç Kulesinin 2 kare soluna, rakip sağ köprüden saldırıya geçerse bina kartını sol Taç Kulesinin 2 kare sağına koymalısınız. Bu şekilde bir yerleşim taktiği uygulamanız durumunda hemen hemen tüm birliklere karşı etkili bir savunma gerçekleştirebilirsiniz.

4-3 taktiği sayesinde Dev, Golem, Balon ve Domuz Binicisi birliklerini durdurmayı başarabilirsiniz ancak Koçbaşı, Lav Tazısı ve Kraliyet Devi kartlarını durduramazsınız. Bu birliklerde doğrudan kuleye doğru yönelirler ve bina kartlarını görmezden gelirler. Buna ek olarak 4-3 taktiğini kullanmanız durumunda Kraliyet Devi yüksek saldırı menzilinden ötürü hiçbir sıkıntı yaşamadan savunma kartını etkisiz bırakabilecektir.

Yerleşim Stratejisi: 3-2 Taktiği

3-2 taktiği olarak bilinen yerleşim stratejisi en çok tercih edilen bina kartı yerleşim biçimlerinden birisi olmasa bile en etkilisidir. Bu taktikte kare hesaplaması bir önceki taktiğe göre farklı bir biçimde yapılmıştır. Taktikte belirtilen rakamlar “nehir” ve “Taç Kulesi” ile uzaklığı temsil etmektedir. Nehirden 3 kare, Taç Kulesinden ise 2 kare uzaklıkta bir binayı kullanmanız durumunda etkili biçimde savunma yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken durum ise rakibin saldırı yönüdür. Rakip sol köprüden saldırıya geçerse bina kartını sol Taç Kulesinin 2 kare sağına, rakip sağ köprüden saldırıya geçerse bina kartını sağ Taç Kulesinin 2 kare soluna koymalısınız. Bu şekilde bir yerleşim taktiği uygulamanız durumunda oyundaki doğrudan bina kartlarını hedefleyen tüm birliklere karşı etkili savunma yapabilirsiniz.

3-2 taktiği sayesinde Dev, Golem, Balon, Domuz Binicisi, Koçbaşı, Lav Tazısı ve Kraliyet Devi kartlarını durdurabilirsiniz. Aklınıza o malum soru gelebilir, neden bu yöntemin çok fazla kullanılmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü bu yöntemde binalar nehrin karşı kıyısından Prenses ve Dart Goblini gibi birlikler tarafından hedef olabilmektedir. Aynı zamanda bu yöntemde rakip birlikleri ortaya çekip her iki kuleden hasar almasını sağlayamazsınız.

Yerleşim Stratejisi: 4-1 Taktiği

4-1 taktiği olarak bilinen yerleşim stratejisi çok fazla tercih edilmez ama bu strateji havadan saldıran birliklere karşı etkilidir. Bu taktikte kare hesaplaması bir önceki taktiğe benzer şekildedir. Taktikte belirtilen rakamlar “nehir” ve “Taç Kulesi” ile uzaklığı temsil etmektedir. Nehirden 4 kare, Taç Kulesinden ise 1 kare uzaklıkta bir binayı kullanmanız durumunda hava birliklerine karşı savunma yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken durum ise rakibin saldırı yönüdür. Rakip sol köprüden saldırıya geçerse bina kartını sol Taç Kulesinin 1 kare sağına, rakip sağ köprüden saldırıya geçerse bina kartını sağ Taç Kulesinin 1 kare soluna koymalısınız. Bu şekilde bir yerleşim taktiği uygulamanız durumunda hava birliklerine karşı etkili savunma yapabilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerden yararlanarak oyunda etkili savunma yapabilmeniz mümkündür. Bu yöntemlerin her birisi nehrin karşısına geçmemiş olan birliklere karşı işe yaramaktadır. Eğer rakip birlikler nehri geçmişlerse bina kartlarını onların yönünü değiştirebilecek en yakın yere koymalısınız. Bu yöntemleri uygulamaya çalışırsanız rakip birlikler en yakında Taç Kulesine doğru gitmeye devam edeceklerdir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. BARIS™ dedi ki:

    faydalı bir bilgi fakat bilgilerin üstüne resim koyarmısınız

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

      Oyunu oynadığım cihaz adam akıllı video almama izin verse daha çok şey yapacağım da maalesef şimdilik böyle bir imkanım bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir